beşiktaşfenerbahçegalatasaraytrabzonspor

Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir, yeni format nasıl? Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç grup katılacak?

UEFA, Şampiyonlar Ligi’nde ihtilal üzere karar aldı ve Avrupa’nın 1 numaralı kupasının 2024/25 döneminden itibaren “İsviçre sistemi” biçiminde …

Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir, yeni format nasıl? Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç grup katılacak?
10.05.2022 18:48
0
A+
A-

UEFA, Şampiyonlar Ligi’nde ihtilal üzere karar aldı ve Avrupa’nın 1 numaralı kupasının 2024/25 döneminden itibaren “İsviçre sistemi” biçiminde oynanacağını açıkladı. Kadro sayısını 32’den 36’ya çıkaran UEFA, ülke puanı sıralamasında 5. sırada yer alan federasyona Şampiyonlar Ligi’nde kontenjan verileceğini duyurdu. Futbolseverler tarafından heyecanla karşılanan bu son dakika gelişmesi sonrası ”Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir, yeni format nasıl? Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç kadro katılacak?” sorularının karşılıkları da merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir?

UEFA, 2024-2025 döneminden itibaren Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde küme formatından lig formatına geçileceğini açıkladı. Mevcut sistemde 4 gruplu 8 kümeden yeni sistemde tek kümeli lig sistemine geçiliyor. Bu sisteme ‘İsviçre Sistemi’ deniyor.

Ekipler Şampiyonlar Ligi’nde kaç maç oynayacak?

Buna nazaran, her bir tertipte artık 32 kadro değil 36 ekip uğraş edecek. Oluşturulan lig formatına nazaran Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde kadrolar 4’ü içerde 4’ü dışarıda olmak üzere 8 farklı grup ile 8 maç oynayacak. Lakin bu maçlar deplasmanlı oynanmayacak ve çekilecek fikstüre nazaran aşikâr olacak. Konferans Ligi’ndeki ekiplerin maç sayısı ise 3’ü içeride 3’ü dışarı olmak üzere 6 farklı ekiple oynanacak 6 maç olacak.

Şampiyonlar Ligi’nde gayret edecek ekstra 4 grup nasıl belirlenecek?

  • UEFA Ülkeler sıralamasında 5’inci sırada yer alan ülkenin o dönem ligini 3’üncü sırada bitiren ekip, direkt olarak küme basamağına dahil olacak.
  • “Şampiyonlar Yolu” olarak isimlendirilen Play-Off sisteminden gelecek olan 4 ekip sayısı 5’e yükseltilecek.
  • Başka iki kontenjan ise bir evvelki dönem UEFA tertiplerinde en çok puan toplayan iki ülkenin birer kadrosuna gidecek. Örnek verilecek olur ise, şayet bu kural bu sene geçerli olsaydı bu iki kontenjan, Avrupa kupalarında bu dönem en çok puan toplayan İngiltere ve Hollanda’ya verilecekti.

Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı nasıl?

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2024-2025 döneminden itibaren geçerli olacak olan lig sisteminin ayrıntıları da muhakkak oldu. Buna nazaran, 36 grubun dahil olduğu lig formatında her ekip 4’ü iç alanda 4’ü de deplasmanda olmak üzere 8 farklı grupla 8 maç oynayacak. Oynanan 8 maçın akabinde ligde birinci 8 sırada yer alan ekipler, son 16 çeşidine kalmayı garantileyecek. Sıralamada 9 ile 24’üncü sırada yer alan gruplar ise son 16 tipine kalabilmek için iki maçlı bir Play-Off oynayacak.

Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç kadro katılacak?

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nin formatı nasıl?

UEFA ayrıyeten Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde 2024-2025 döneminden itibaren lig yoluna geçileceğini belirtti. Buna nazaran, Avrupa Ligi’ndeki lig formatında her grup, 4’ü içeride 4’ü de dışarıda olmak üzere 8 farklı kadroya karşı 8 maç; Konferans Ligi’nde ise 3’ü içeride 3’ü de dışarıda olmak üzere 6 farklı gruba karşı toplam 6 maç oynayacak.

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.