beşiktaşfenerbahçegalatasaraytrabzonspor

Kayserispor – Trabzonspor Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçını Fanatik muharrirleri kıymetlendirdi

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR) Trabzonspor daha maçın birinci dakikası dolmadan Nwakaeme ortası, Cornelius-Carole çabasından …

Kayserispor – Trabzonspor Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçını Fanatik muharrirleri kıymetlendirdi
11.05.2022 09:00
0
A+
A-

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Trabzonspor daha maçın birinci dakikası dolmadan Nwakaeme ortası, Cornelius-Carole çabasından kazandığı penaltı ile birinci maçın avantajını büyüttü. Nwakaeme golü ile de adeta golü soyunma odasından atmış üzere oldu. Fakat Kayserispor bu golün moral bozukluğuna kapılmadı.

ATILIM OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Nwakaeme’nin kovalamadığı Onur Bulut sağdan, Thiam soldan çok kıymetli işler yaptılar. Trabzonspor hem savunmaya geçişte hem de kazandığı toplarla atağa geçişte ağır kaldı, zorlandı. Kayserispor’un agresif ve tempolu oyunundan 4-5 tane de net konum çıktı lakin Mustafa Pektemek yakaladıklarını beceriksizlikten, Thiam ise Uğurcan kurtarışlarından gol yapamadı.

ATILIM OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

2. yarıya Trabzonspor Onur’un çıkışlarına tedbir olarak Yusuf Erdoğan’ı, Kayserispor ise gol için Emrah Başsan’ı oyuna alarak başladı. Emrah girdiği andan itibaren Puchacz’ın defolarını daha da ortaya çıkardı. Evvel kendisi attı, sonra Hossaini yeniden Puchacz yanlışından 2. golü buldu. Bu golle dengelenen oyuna karşın tekrar gole yakın taraf Kayseri oldu. Emrah maçın ekibi ismine kırılma anında direğe takıldı.

ATILIM OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Kâbustan uyandırdı…

Maçın sonlarına yanlışsız Abdullah Avcı’dan son bir atak geldi. Yusuf Erdoğan’ı beke çeken Trabzonspor tarafı bu oyuncunun kazandığı topta bir çabuk hamlesi gol yaparak Bakasetas adeta ekibini kâbustan uyandırdı.

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Lakin durmaya niyeti olmayan Emrah Başsan evvel Vitor Hugo’dan penaltıyı aldı ve Thiam’ın golünün hazırlayıcısı oldu sonra da girdiği durumda birinci golde olduğu üzere savunmaya çarparak gol olan topu kaleye gönderdi. Maçın adamı Emrah Başsan, maçın hak edeni Kayserispor ve gecenin teknik yöneticisi de yaptığı atılımlar ile Hikmet Karaman oldu.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Trabzonspor, Kayseri karşısında maça erken bir penaltıyla başlayınca tempoyu eline alacağı beklentisi rakip ekip taraftarını bile sarmıştı. Ne var ki, Trabzonspor Cornelius-Bakasetas-Nwakaeme-Visca sınırı tüm dönem Çaykur Rizespor maçına kadar yaptığı ön alan baskısını Kayseri’de yapamayınca Hikmet Karaman ve futbolcuları oyunun denetimini eline geçirdi.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Mustafa Pektemek, Thiam ve Bertolacci öylesine kolay durumlar buldular ki bir orta maç Uğurcan ile Kayserispor ortasında oynanır hale geldi. Birinci yarı boyunca Kayserispor’un baskısından gol çıkmadı tahminen lakin Abdullah Avcı dönemin en telaşlı birinci yarılarından birini oynadı.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Gün yüzüne çıktı

Hikmet Karaman’ın ikinci yarıyla birlikte İbrahim’i çıkarıp Emrah Başsan’ı oyuna sokması Kayserispor’un atakta daha uzun müddet top tutmasına yardımcı oldu. Hakikaten 48’de Emrah’ın golü hem Uğurcan’ın hem Trabzon’un direncini kırdı. Buna karşılık birinci yarıda Nwakaeme’nin ikinci yarıda da Yusuf Erdoğan’ın geri dönüş problemleri sebebiyle Trabzonspor’un sol kenarı tel tel dökülürken Kayserispor sağ beki Onur Bulut meslek maçlarından birini oynadı.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Doğrusu, yalnızca Onur değil ikinci yarıda oyuna giren Emrah Başsan’ın sağ kenara geçtiğinde yarattığı eşleşme sorunu Yusuf ile Puschacz’ın yetersizliğini gün yüzüne çıkarmaya yetti.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Gerçekten Emrah’ın uzatma dakikalarında Dorukhan’a çarpan şutunun gol olması Uğurcan’ı ikinci defa yanıltırken Kayserispor çeşidin anahtarını aldı. Lig beşinciliğinin pahasını yitirmemesi için Alanya’nın finale çıkıp kupayı almasi, ligi de dördüncü bitirmesi gerekir.

MAKÛS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Daha fazla isteyen, alanda hakikat işler yapan Kayserispor finale ismini yazdırdı. Şampiyon ise tanınmaz haldeydi ve şampiyonluğun rahatlığı onlara değerliye patlamış oldu. Hikmet Karaman’ın lig maçı sonrası Trabzonspor’la tekrar bir daha oynama bahtı isteğini hatırlayalım.

MAKÛS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Bir bildiği var imiş dedirten bir müsabaka oynattı ekibine. Finale de ismini yazdırmalarının asla tesadüf olmadığını da göstermiş oldular. Trabzonspor teknik takımının de ligdeki Kayserispor ile kupadaki Kayserispor’u yanlışsız tahlil edemediği net ortaya çıkmış oldu.

MAKÛS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı kupa dışına iten Kayserispor bir büyüğü daha saf dışı bırakırken, alanda oyuncuları, kenarda teknik grubuyla, oyunun tüm kısımlarında de doğrularıyla, maçı bitirdiler.

MAKUS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Tribünlerden tüm oyun boyunca Trabzonsporlu oyunculara gelen cisimlerin nahoşluğuna, alanda cisimleri çok belirli olmayan oyuncuların da eklenmesi oyunu cisimler üzerinden de değerlendirebileceğimizi düşündürüyor.

BERBAT OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Oyuncu ve teknik takım

Elbette her ekip her teknik adam eleştirilir. Hele de dün geceki Trabzonspor oyunun her anında rakibine bu kadar boyun eğiyorsa pekala eleştirilebilir… Örneğin atılımlar, örneğin atakların zamanlamaları, atakların isim bazında yanlışlıkları gibi… Fakat yıllar sonra gelen şampiyonluk sonrası oyuncu ve teknik grupta oluşan rehaveti düşündüğümüzde canları sağ olsun diyenlere de hak vermek gerekiyor. Zira bu kadar makus oyunu teknik olarak izah etmek epey güç!

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

1-0’ın avantajıyla Kayseri deplasmamına giden Trabzonspor, rövanş maçına da olabilecek en senaryoyla başladı. 1. dakika dolmadan kazanılan penaltıyı Nwakaeme gole çevirdi. Lakin bu yüksek kredi, beraberinde inanılmaz bir rehavet getirdi. Abdülkadir-Bakasetas-Hamsik’li merkez, Kayserispor orta alanına karşı dirençsiz kaldı.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Cornelius ile ardındakilerin uzaklığı çok açılınca, oyun geniş alanda oynandı. Bu durum da Kayserispor’un işine yaradı. Sol taraftan Thiam ile net fırsatlar yakalayan mesken sahibi, sağ kanadı da Onur Bulut’la çok tesirli kullandı. Lakin final tercihlerinde ya yetersiz kaldılar ya da Uğurcan’a takıldılar. Uğurcan Çakır’ın birinci yarıdaki performansı, adeta dönemin özeti üzereydi. Grup arkadaşlarının vakit zaman yalnızca izlediği durumlarda, o daima yüzde 100 konsantreydi.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Bir tek Uğurcan…

Fakat Uğurcan da bir yere kadar… Seri yanılgılar ve laubali manzara devam edince Kayserispor ikinci yarının birinci 15 dakikasında 2-1’i yakaladı. Devamında Trabzonspor biraz toparlanma emareleri gösterip, 82’de Bakasetas’la tipi getirecek skoru bulsa da konut sahibi pes etmedi.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Vitor Hugo’nun Emrah’a müdahalesinde bana nazaran ağır bir penaltı kararı vardı. Devamında Thiam’ın attığı gol Kayserispor’u daha da inandırdı. Son anlarda ise günün yıldızı Emrah Başsan’ın golüyle Kayseri ismini finale yazdırdı. Sarı-Kırmızılılar çok istedi, âlâ oynadı ve kazandı. Lakin dün Kadir Has Stadı’ndaki yüksek tansiyon ve maç boyunca alana yabancı husus yağması yakışmadı.

SON PENALTI BENCE YANILGILI (DENİZ ÇOBAN)

Güç bir uğraşta, kritik kararlar vermek zorunda kalan Halil Umut Meler, oyun genelinde deneyiminin de yardımıyla denetimi elinde tuttu. İki defa penaltı düdüğü çaldı. Bana nazaran çaldığı iki penaltı düdüğünden birinde kusurluydu.

SON PENALTI BENCE YANLIŞLI (DENİZ ÇOBAN)

Maçın çabucak başında Carole, Cornelius’un baş vuruşunda, anlamsız biçimde kollarını üst kaldırarak topu eliyle oynuyor. Topu görmüyor olsa bile kolları doğal pozisyonun çok dışında ve bu riski almaması gerekir. Meler’in penaltı düdüğünün hakikat olduğu fikrindeyim.

SON PENALTI BENCE KUSURLU (DENİZ ÇOBAN)

Maçın sonlarına gerçek, Kayserispor lehine verilen penaltı da ise oyunun devam etmesinin daha hakikat olduğunu düşünüyorum. Bence penaltı kusurlu. Zira top, her iki oyuncu için de oynama aralığında, ortak bir top. Trabzonsporlu Hugo topa atılım yapıyor.

SON PENALTI BENCE YANILGILI (DENİZ ÇOBAN)

Emrah ise oynama arasında olan topa ayağını uzatmak yerine, Hugo’nun topa uzanan ayağının önüne ayağını koyarak, teması alıp düşüyor. Bu konumu izlediğimde ben bu türlü değerlendiriyorum. Tabi ki hakem açısından sıkıntı bir durum ve çözmek çok kolay değil.

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Nwakaeme’nin kovalamadığı Onur Bulut sağdan, Thiam soldan çok değerli işler yaptılar. Trabzonspor hem savunmaya geçişte hem de kazandığı toplarla atağa geçişte ağır kaldı, zorlandı. Kayserispor’un agresif ve tempolu oyunundan 4-5 tane de net konum çıktı lakin Mustafa Pektemek yakaladıklarını beceriksizlikten, Thiam ise Uğurcan kurtarışlarından gol yapamadı.

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

2. yarıya Trabzonspor Onur’un çıkışlarına tedbir olarak Yusuf Erdoğan’ı, Kayserispor ise gol için Emrah Başsan’ı oyuna alarak başladı. Emrah girdiği andan itibaren Puchacz’ın defolarını daha da ortaya çıkardı. Evvel kendisi attı, sonra Hossaini tekrar Puchacz kusurundan 2. golü buldu. Bu golle dengelenen oyuna karşın yeniden gole yakın taraf Kayseri oldu. Emrah maçın ekibi ismine kırılma anında direğe takıldı.

ATILIM OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Kâbustan uyandırdı…

Maçın sonlarına gerçek Abdullah Avcı’dan son bir atak geldi. Yusuf Erdoğan’ı beke çeken Trabzonspor tarafı bu oyuncunun kazandığı topta bir çabuk hamlesi gol yaparak Bakasetas adeta kadrosunu kâbustan uyandırdı.

ATAK OYUNU (ERMAN ÖZGÜR)

Fakat durmaya niyeti olmayan Emrah Başsan evvel Vitor Hugo’dan penaltıyı aldı ve Thiam’ın golünün hazırlayıcısı oldu sonra da girdiği durumda birinci golde olduğu üzere savunmaya çarparak gol olan topu kaleye gönderdi. Maçın adamı Emrah Başsan, maçın hak edeni Kayserispor ve gecenin teknik yöneticisi de yaptığı ataklar ile Hikmet Karaman oldu.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Trabzonspor, Kayseri karşısında maça erken bir penaltıyla başlayınca tempoyu eline alacağı beklentisi rakip kadro taraftarını bile sarmıştı. Ne var ki, Trabzonspor Cornelius-Bakasetas-Nwakaeme-Visca çizgisi tüm dönem Çaykur Rizespor maçına kadar yaptığı ön alan baskısını Kayseri’de yapamayınca Hikmet Karaman ve futbolcuları oyunun denetimini eline geçirdi.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Mustafa Pektemek, Thiam ve Bertolacci öylesine kolay konumlar buldular ki bir orta maç Uğurcan ile Kayserispor ortasında oynanır hale geldi. Birinci yarı boyunca Kayserispor’un baskısından gol çıkmadı tahminen ancak Abdullah Avcı dönemin en korkulu birinci yarılarından birini oynadı.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Gün yüzüne çıktı

Hikmet Karaman’ın ikinci yarıyla birlikte İbrahim’i çıkarıp Emrah Başsan’ı oyuna sokması Kayserispor’un atakta daha uzun mühlet top tutmasına yardımcı oldu. Gerçekten 48’de Emrah’ın golü hem Uğurcan’ın hem Trabzon’un direncini kırdı. Buna karşılık birinci yarıda Nwakaeme’nin ikinci yarıda da Yusuf Erdoğan’ın geri dönüş sıkıntıları sebebiyle Trabzonspor’un sol kenarı tel tel dökülürken Kayserispor sağ beki Onur Bulut meslek maçlarından birini oynadı.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Doğrusu, yalnızca Onur değil ikinci yarıda oyuna giren Emrah Başsan’ın sağ kenara geçtiğinde yarattığı eşleşme sorunu Yusuf ile Puschacz’ın yetersizliğini gün yüzüne çıkarmaya yetti.

DİRENÇ KIRICI DEĞİŞİM (SERKAN AKCAN)

Gerçekten Emrah’ın uzatma dakikalarında Dorukhan’a çarpan şutunun gol olması Uğurcan’ı ikinci defa yanıltırken Kayserispor çeşidin anahtarını aldı. Lig beşinciliğinin bedelini yitirmemesi için Alanya’nın finale çıkıp kupayı almasi, ligi de dördüncü bitirmesi gerekir.

BERBAT OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Daha fazla isteyen, alanda hakikat işler yapan Kayserispor finale ismini yazdırdı. Şampiyon ise tanınmaz haldeydi ve şampiyonluğun rahatlığı onlara değerliye patlamış oldu. Hikmet Karaman’ın lig maçı sonrası Trabzonspor’la yine bir daha oynama bahtı isteğini hatırlayalım.

MAKÛS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Bir bildiği var imiş dedirten bir müsabaka oynattı grubuna. Finale de ismini yazdırmalarının asla tesadüf olmadığını da göstermiş oldular. Trabzonspor teknik grubunun de ligdeki Kayserispor ile kupadaki Kayserispor’u gerçek tahlil edemediği net ortaya çıkmış oldu.

BERBAT OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı kupa dışına iten Kayserispor bir büyüğü daha saf dışı bırakırken, alanda oyuncuları, kenarda teknik takımıyla, oyunun tüm kısımlarında de doğrularıyla, maçı bitirdiler.

MAKUS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Tribünlerden tüm oyun boyunca Trabzonsporlu oyunculara gelen cisimlerin nahoşluğuna, alanda cisimleri çok aşikâr olmayan oyuncuların da eklenmesi oyunu cisimler üzerinden de değerlendirebileceğimizi düşündürüyor.

MAKUS OYUN (OLCAY ÇAKIR)

Oyuncu ve teknik takım

Elbette her kadro her teknik adam eleştirilir. Hele de dün geceki Trabzonspor oyunun her anında rakibine bu kadar boyun eğiyorsa pekala eleştirilebilir… Örneğin ataklar, örneğin atakların zamanlamaları, atakların isim bazında yanlışlıkları gibi… Lakin yıllar sonra gelen şampiyonluk sonrası oyuncu ve teknik takımda oluşan rehaveti düşündüğümüzde canları sağ olsun diyenlere de hak vermek gerekiyor. Zira bu kadar makus oyunu teknik olarak izah etmek oldukça güç!

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

1-0’ın avantajıyla Kayseri deplasmamına giden Trabzonspor, rövanş maçına da olabilecek en senaryoyla başladı. 1. dakika dolmadan kazanılan penaltıyı Nwakaeme gole çevirdi. Fakat bu yüksek kredi, beraberinde inanılmaz bir rehavet getirdi. Abdülkadir-Bakasetas-Hamsik’li merkez, Kayserispor orta alanına karşı dirençsiz kaldı.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Cornelius ile ardındakilerin aralığı çok açılınca, oyun geniş alanda oynandı. Bu durum da Kayserispor’un işine yaradı. Sol taraftan Thiam ile net fırsatlar yakalayan konut sahibi, sağ kanadı da Onur Bulut’la çok tesirli kullandı. Lakin final tercihlerinde ya yetersiz kaldılar ya da Uğurcan’a takıldılar. Uğurcan Çakır’ın birinci yarıdaki performansı, adeta dönemin özeti üzereydi. Ekip arkadaşlarının vakit zaman yalnızca izlediği konumlarda, o daima yüzde 100 konsantreydi.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Bir tek Uğurcan…

Lakin Uğurcan da bir yere kadar… Seri yanılgılar ve laubali imaj devam edince Kayserispor ikinci yarının birinci 15 dakikasında 2-1’i yakaladı. Devamında Trabzonspor biraz toparlanma emareleri gösterip, 82’de Bakasetas’la çeşidi getirecek skoru bulsa da mesken sahibi pes etmedi.

BU OYUN REHAVETİ AFFETMEZ (SAFA CAN KONUKSEVER)

Vitor Hugo’nun Emrah’a müdahalesinde bana nazaran ağır bir penaltı kararı vardı. Devamında Thiam’ın attığı gol Kayserispor’u daha da inandırdı. Son anlarda ise günün yıldızı Emrah Başsan’ın golüyle Kayseri ismini finale yazdırdı. Sarı-Kırmızılılar çok istedi, âlâ oynadı ve kazandı. Lakin dün Kadir Has Stadı’ndaki yüksek tansiyon ve maç boyunca alana yabancı husus yağması yakışmadı.

SON PENALTI BENCE YANLIŞLI (DENİZ ÇOBAN)

Güç bir gayrette, kritik kararlar vermek zorunda kalan Halil Umut Meler, oyun genelinde deneyiminin de yardımıyla denetimi elinde tuttu. İki defa penaltı düdüğü çaldı. Bana nazaran çaldığı iki penaltı düdüğünden birinde kusurluydu.

SON PENALTI BENCE YANILGILI (DENİZ ÇOBAN)

Maçın çabucak başında Carole, Cornelius’un baş vuruşunda, anlamsız formda kollarını üst kaldırarak topu eliyle oynuyor. Topu görmüyor olsa bile kolları doğal pozisyonun çok dışında ve bu riski almaması gerekir. Meler’in penaltı düdüğünün hakikat olduğu fikrindeyim.

SON PENALTI BENCE YANILGILI (DENİZ ÇOBAN)

Maçın sonlarına yanlışsız, Kayserispor lehine verilen penaltı da ise oyunun devam etmesinin daha yanlışsız olduğunu düşünüyorum. Bence penaltı yanlışlı. Zira top, her iki oyuncu için de oynama aralığında, ortak bir top. Trabzonsporlu Hugo topa atılım yapıyor.

SON PENALTI BENCE YANLIŞLI (DENİZ ÇOBAN)

Emrah ise oynama arasında olan topa ayağını uzatmak yerine, Hugo’nun topa uzanan ayağının önüne ayağını koyarak, teması alıp düşüyor. Bu durumu izlediğimde ben bu türlü değerlendiriyorum. Tabi ki hakem açısından güç bir durum ve çözmek çok kolay değil.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.