beşiktaşfenerbahçegalatasaraytrabzonspor

Hüseyin Yücel: Daha büyük muvaffakiyetlerin peşinden koşmak istiyoruz

Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup’ta İtalyan grubu Reggio Emilia’yı finalde iki maçta da geçerek şampiyonluğa ulaşmıştı. Bahçeşehir Koleji’nin …

Hüseyin Yücel: Daha büyük muvaffakiyetlerin peşinden koşmak istiyoruz
14.05.2022 11:24
0
A+
A-

Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup’ta İtalyan grubu Reggio Emilia’yı finalde iki maçta da geçerek şampiyonluğa ulaşmıştı. Bahçeşehir Koleji’nin lideri Hüseyin Yücel, tarihî muvaffakiyet sonrası FANATİK’e özel açıklamalarda bulundu. Yücel; Bahçeşehir Koleji’nin başarısına, maksatlarına değinirken Beşiktaş ‘ta tekrar misyon alma konusundaki niyetlerini de paylaştı.

İşte Hüseyin Yücel’in FANATİK’e özel yaptığı açıklamalar

– Öncelikle 1 dönemi alt ligde olmak kaydıyla toplam 5 yıllık projenin sonucunda FIBA Europe Cup üzere memleketler arası bir tertipte şampiyonluğa ulaştınız. Bu muvaffakiyet size neler hissettiriyor?

Her şeyden evvel çok gururluyuz. Biz bu kupayı sırf kendimize mal etmiyor, tıpkı vakitte Türk basketbolunun başarısı olarak görüyoruz. Bu vakte kadar ülkemize erkek basketbol branşında yedi Avrupa kupası gelmiş, ne memnun ki birinde bizim imzamız var. İsmimizi Anadolu Efes, Fenerbahçe , Beşiktaş, Galatasaray ve Darüşşafaka üzere tarihi çok eskilere dayanan kulüplerin yanına yazdırmak bizim için büyük bir övünç kaynağı.

Elbette bunu beş yıl üzere kısa bir müddette yapmış olmak bence başarımızı daha da özel kılıyor. Tertip olarak genç olmamıza karşın geçen müddet zarfında neyi, nasıl yapmamız gerektiğini süratlice öğrendiğimizi ve yanlışlarımızdan ders çıkarmayı bildiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

– Bahçeşehir Koleji’nin basketbol manasında yurt içindeki bedelli misyonuna ait çalışmalarınız dikkat çekerken artık bu muvaffakiyet sonrası memleketler arası seviyede nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz? Geçtiğimiz dönemi EuroLeague Basketball tertibi altında EuroCup’ta geçirdikten sonra artık FIBA tertibi Europe Cup’ta zafer elde ettiniz. Bahçeşehir Koleji, Avrupa basketbolundaki gayretini ne biçimde sürdürmeyi planlıyor?

Geçtiğimiz dönem oynadığımız EuroCup bizim için kıymetli bir deneyimdi. Evet, tahminen de kağıt üzerinde istediğimiz sonuçları alamadık lakin az evvel de söz ettiğim üzere organizasyonumuzun olgunlaşması açısından bize çok büyük yararlar sağladı. 2019-20 dönemindeki FIBA Europe Cup maceramızı da düşününce beş yıllık kulüp tarihimizin üçünde Avrupa kupalarında yer aldığımızı görüyoruz.

FIBA Europe Cup zaferi bizim için hayli kıymetli bir adım oldu. Avrupa’da kupa kazanma amacımızı gerçekleştirdiğimiz için çok memnunuz lakin biz, işin şimdi başında olduğumuzu hissediyor ve daha büyük muvaffakiyetlerin peşinden koşmak istiyoruz. Büyük hayallerimiz ve büyük amaçlarımız var. Öncelikle bu sezonki başarımızın üstüne koymak ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde çaba ederek ismimizden kelam ettirmeyi amaçlıyoruz. Elbette kolay olmayacak lakin gelecekte bu kupada da dörtlü finale kalmayı ve şampiyon olmayı hedefliyoruz.

– Avrupa’da basketbol, yapılan yatırımı maddi manada kolay kompanse edebilen bir spor alanı değil. O nedenle basketbolseverler açısından yatırımın, muvaffakiyetin sürdürülebilirliğine yönelik kaygılar kolay kolay dinmiyor. Lakin birçok büyük markanın, kulübün de bu alanda faal olmadan sağladığı farklı kazanımlar var. İş dünyasının değerli isimlerinden birisiniz ve ekonomik faktörleri de göz önünde bulundurarak Bahçeşehir Koleji çatısı altında bu alanda nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz?

Yanlışsız, basketbol aslında rasyonel olarak düşünüldüğünde maddi olarak geri dönüşü olan, mantıklı bir yatırım alanı değil. Lakin Bahçeşehir Koleji olarak zati bu kulübü hiçbir vakit kurumumuz için bir gelir kapısı olarak görmedik. Bu kulübü kurma hedefimiz; gençlere ilham vermek ve Türk sporuna eğitimli, fair-play anlayışlı atletler armağan etmek.

Şu ana kadar bu amacımız doğrultusunda sağlam adımlar attığımızı görüyorum. Örneğin geçen hafta oynanan U16 Türkiye Şampiyonası’na hem İstanbul hem de İzmir grubumuzla katıldık. Bu ve buna misal muvaffakiyetler bizim için Avrupa’da kupa kazanmak kadar bedelli. Biz bu çocuklara, bu gençlere dokunmak ve onların hayatında bir iz bırakmak istiyoruz. Altyapı faaliyetleri sabır gerektiriyor ve biz bu kararlılığı gösteriyoruz. Umarım önümüzdeki yıllarda tüm yaş kümelerinde daha da güzel yerlere gelir ve Türk basketboluna hizmet etmeye devam ederiz.

– Rasyonel yanı dışında sizin, ailenizin spora ve bilhassa de basketbola yönelik bir ilgisi kelam konusu üzere duruyor. Aile fertlerinizin NBA maçlarına gittiğini ki bilhassa BAU Washington D.C.’nin de tesiriyle Washington Wizards maçlarında gördüğümüzü hatırlıyoruz. Bu üzere örneklerle aile olarak basketbolun sizde kıymetli bir yeri olduğunu söyleyebilir miyiz?

Basketbolu seviyoruz. Her anında aksiyon olan, izlemesi ve takip etmesi en keyifli sporlardan biri. Washington D.C.’de bulunan üniversitemizi ziyaret ettiğimizde birkaç defa Wizards maçlarına gitme fırsatımız oldu ve oradaki basketbol ortamını çok sevdik. Fakat şunu söyleyebilirim ki Bahçeşehir Koleji maçlarındaki atmosfer çok daha güzel! (Gülüyor)

– Eğitim alanında çok değerli bir yerde duruyorsunuz. Atletlerin meslek gelişim süreçlerinde eğitim entegrasyonu, daima güç bir alan olarak görülmüştür. Ancak örnek olarak geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 300 ulusal atlete %100 burs içeren bir mutabakatı sağlamıştınız. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının yanı sıra sizin SEY Vakfı ile eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ismine çok kıymetli çalışmalarınız var. Sporun, sportmenlerin eğitim entegrasyonu konusunda sizin fikirleriniz nelerdir?

Hem kurum hem de kulüp olarak en çok üzerine titrediğimiz noktaların başında bu geliyor. Ülkemizde ne yazık ki çocuklar aşikâr bir noktada eğitimleri ve spor ortasında tercih yapmak zorunda kalıyor ve birinden feragat ediyor. Biz de spor ve eğitimin entegre bir biçimde sürdürülebilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere devletimizin farklı organlarıyla koordine bir biçimde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sık sık görüşüp neleri daha âlâ yapabileceğimiz konusunda fikir alış verişi yapıyoruz.

Ayrıyeten sizin de belirttiğiniz üzere eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ismine hem Bahçeşehir Koleji hem de SEY Vakfı olarak elimizden gelenin en düzgününü yapmaya uğraş ediyoruz.

– 2018-2019 yılları ortasında Beşiktaş’ta İdare Konseyi Üyeliği ve As Başkanlık vazifelerinde bulunmuştunuz. Beşiktaşlılığınız biliniyor ve ilerleyen süreçte Beşiktaş’ta tekrar misyon almayı düşünüyor musunuz?

Çocukluğumdan beri Beşiktaşlıyım. İdareye girmeden evvel de biz hem aile hem de kurum olarak kulübümüze dayanak veriyorduk, idareye girdikten sonra da bilfiil katkı verme imkanı bulduk. Ayrıyeten çeşitli platformlarda, yalnızca futbol branşında da değil, dayanağımız sürüyor. İleride ne olacağını kimse bilmez, kısmet. Fakat sonuçta her yerde söylediğim üzere Beşiktaş benim çocukluk hayalim. Beşiktaşımız için en uygunu hangi halde olacaksa benim de gönlümden geçen odur.

Röportaj: Orçun Konaklılar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.